Optimalizováno

pro rozlišení :

1280x1024

Poslední aktualizace :

24.09.2013

SVĚTOVÍ DIRIGENTI

Erich Kleiber

 

 

Erich Kleiber (5. srpna 1890 – 27. ledna 1956) byl rakouský dirigent.

 

 

Životopis

 

Kleiber se narodil ve Vídni a studoval v Praze. V roce 1923 po strhujícím provedení Beethovenova Fidelia ve Státní opeře v Berlíně se stal jejím hudebním ředitelem.

 

Kleiber byl známý svojí interpretací základního symfonického a operního repertoáru, ale stejně tak prosazováním a interpretací nových děl. V roce 1925 dirigoval premiéru opery Albana Berga „Wozzeck“ (Vojcek). Když byla Bergova druhá opera Lulu označena Nacistickou stranou jako Entartete Music (zvrhlá, degenerovaná hudba), Kleiber, který nebyl Žid a mohl pokračovat v kariéře pod nacistickým režimem, rezignoval na protest na svoji funkci (místo) v Berlínské opeře. Kleiber také odmítl svojí smlouvu s La Scala v Miláně v dubnu 1939 krátce po nástupu fašistického Mussoliniho režimu, který přijal svoje vlastní protižidovské předpisy, mimo jiné i to, že La Scala byla pro Židy a nespolupracující umělce zamítnuta.

 

Kleiber se přestěhoval do Buenos Aires kde pracoval jako hudební ředitel v divadle Colón.  Tady se specializoval na německý operní repertoár, zejména na díla Wagnerova. Prestiží svého jména byl schopen pro divadlo Colón získat takové hvězdy jako byl Emanuel List, Kirsten Flagstad, Viorica Ursuleac (v jejím jediném vystoupení na západní polokouli) a Set Svanholm. Některé z těchto vystoupení z této doby byla dostupná na CD v různé kvalitě v závislosti na podmínkách, za nichž byla originální nahrávka provedena. V roce 1938 se Kleiber stal argentinským občanem.

 

Po druhé světové válce mu bylo nabídnuto jeho staré místo v Berlínské státní opeře, která byla v té době v ruské zóně rozděleného města, ale po zjištění, že komunisté mu nejsou více naklonění než nacisté, resignoval aniž by provedl jediné představení. Stal se hostujícím dirigentem a nikde neměl stálé místo.

 

Kleiber vytvořil několik nahrávek, hlavně pro Decca. Dvě operní nahrávky jsou stále považovány za jedny z nejlepších těchto prací: Mozartova Figarova svatba (s Vídeňským filharmonickým orchestrem a Cesarem Siepi jako Figaro) a Rosenkavalier Richarda Strausse. Tato dvě provedení byla časopisem Grammophone zahrnuta mezi 100 největších nahrávek.

 

Jeho syn Carlos Kleiber se stal proslulým dirigentem ve své opravdové vlasti.

 

V srpnu 2010 oslavovalo divadlo Colón s dirigentem Danielem Barenboimem 120 let narození Ericha Kleibera.

           UMĚNÍ—HUDBA

© PEEN  2013